logo: Hotelová škola Vincenze Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník
Hotelová škola
Vincenze Priessnitze
a Obchodní akademie Jeseník
Jarní prázdniny

5. až 11. 3. 2018

Kalendář

Hotelová škola Vincenze Priessnitze Jeseník

NOVINKA! Stáž ve Švýcarsku - léto 2018

Studenti mají možnost vycestovat na 4-měsíční stáž do švýcarského Luzernu (od 10. června do 9. září 2018), kde budou pracovat v hotelnictví a gastronomii.

Škola podepsáním partnerské smlouvy nově navazuje spolupráci se švýcarským Swiss Hospitality Academy. Díky tomuto partnerství mohou sudenti školy každoročně absolvovat placenou dlouhodobou odbornou stáž v jedné ze světově nejlepších turistických destinací, ve Švýcarsku. Základním předpokladem je nejen celková připravenost studenta, ale i dobrá znalost německého jazyka. Náklady na stáž (kurz, ubytování a stravování) jsou zcela pokryty z výdělku studenta, zbytek mzdy slouží k jeho osobním potřebám. Studenti před stáží musí absolvovat povinný jazykový kurz.

Další informace a pomoc s registrací online studentům poskytne Mgr. Ivo Šimek.

Zeměpisná soutěž 2018

V pátek 16. 2. 2018 se uskutečnila zeměpisná soutěž, které se zúčastnily tříčlenné týmy z jednotlivých tříd. Soutěž tvoří tři části - poznávačka obrázků, test a prezentace jednotlivých týmů na dané téma v anglickém jazyce. Téma letošního ročníku byly Památky UNESCO.

Výsledky:

1. místo - třída OA2 - Jan Zrník, Martin Kozel, Michal Dvořáček
2. místo - třída H3A+B - Eliška Jiroušková, Nikola Pospíšilová, Milan Šálek
3. místo - třída H4B - Martin Koláček, Martin Rozsypal, Vojtěch Dostál

Gratulujeme a děkujeme za účast v soutěži!

Exkurze - Okresní soud v Jeseníku

Dne 9. února 2018 jsme navštívili se studenty 2. ročníku oboru Obchodní akademie Okresní soud v Jeseníku. Exkurzí nás provázel ředitel správy Ing. Miroslav Sucháček, který nám zajímavým způsobem poskytl základní informace o chodu jesenického soudu, jeho agendě a v neposlední řadě i o historii soudnictví v okrese Jeseník. Nahlédli jsme se studenty do jednacích síní, knihovny, archivu a cel pro vězně. Exkurze se studentům velmi líbila. Nutno podotknout, že pro ty, kteří získají Státní zkoušky z kancelářského psaní, je možnost zaměstnání jako zapisovatelky. Napříště nás čeká jednání z oblasti pracovního práva. Už se těšíme.

Za účastníky Ing. Jana Paulová, učitelka odborných předmětů

files/hotelovka/files/2017_2018/soud/IMG_5392.JPG

Exkurze - jesenická čokoládovna

Začátkem měsíce února 2018 jsme navštívili se studenty 2. a 4. ročníku oboru Obchodní akademie jesenickou čokoládovou manufakturu s názvem XOCOLATL. Exkurzi vedl majitel pan Marcel Šos, který nám svým poutavým vyprávěním přiblížil výrobu sladké pochutiny. Součástí podívané byla i ochutnávka čokolády s různou příchutí – máta, pepř, chilli, káva, aj. Předností manufaktury je, že se čokoláda vyrábí z čistě přírodních surovin, bez umělých barviv s maximální péčí o kvalitu. A chutná výborně. Novinkou je speciální edice čokolád s Valentýnskou tématikou.

Za učitelský kolektiv Ing. Jana Paulová a Ing. Zuzana Vidláková

files/hotelovka/files/2017_2018/cokoladovna/20180201_084159.jpg

Soutěž v německém jazyce

V pondělí 12. 2. 2018 se konalo školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Zájemci z řad studentů prvních a druhých ročníků si mohli ověřit své znalosti v písemné části, která se skládala z poslechového testu, práce s textem a kratšího slohového útvaru. V ústní části, kam postoupili všichni soutěžící, řešili formou rozhovoru situace každodenního života.

Výsledky:

1.místo: Anna Orálková, H1A
2.místo: Natálie Nevrklová, OA2
3.místo: Ivana Pavlicová, OA2 

Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu!

Najdi si svou cestu

V pondělí 5. 2. 2018 naši školu navštívil raper, zpěvák a motivátor Neny. Setkal se s mladými z 1. a 2. ročníku jako „kamarád – kouč“ a podělil se s nimi o svůj životní příběh. Mottem přednášky bylo: „Věříme, že své sny a cíle může realizovat opravdu každý. Našim úkolem je v žácích probudit víru v to, že to dokáží i oni."

MVDr. Jana Pillichová, metodik prevence

files/hotelovka/files/2017_2018/pillichova/Leden unor 18 025.JPG

Na naší škole se opět konala státní zkouška z psaní na klávesnici

Dne 5. února 2018 proběhla na naší škole státní zkouška z psaní na klávesnici, která je pořádána Státním těsnopisným ústavem Praha. Této zkoušky se zúčastnily studentky čtvrtého ročníku oboru Obchodní akademie.

Výsledky této zkoušky budou známy do jednoho měsíce od jejího konání.

Po úspěšném složení státní zkoušky získají studenti vysvědčení, kterým doloží své znalosti z oblasti písemné komunikace při následném uplatňování na trhu práce.

Po čtyřleté pauze Státního těsnopisného ústavu se zkoušky opět pořádají každoročně. Od roku 2016 většinou v jarním termínu, přelom měsíce května a června. V letošním školním roce jsme využili i možnost podzimního termínu, což byl právě 5. únor 2018. Věřím, že se děvčatům u zkoušek dařilo velmi dobře a budu se těšit na jarní termíny, kterých se zúčastní studenti třetího ročníku oboru Obchodní akademie. Státní zkouška je skládána se 100 % úspěšností.

Státní zkoušku může složit jakýkoliv uchazeč i mimo obor Obchodní akademie, pokud se řádně přihlásí prostřednictví Hotelové školy Vincenze Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník. Termín pro jarní zkoušky 2018 ještě nebyl Státním těsnopisným ústavem potvrzen. O průběhu budete včas informováni.

Ing. Zuzana Vidláková, učitelka odborných předmětů

files/hotelovka/files/2017_2018/statnice/DSCN0012.JPG

Soutěž v anglickém jazyce

Ve středu 31. 1. 2018 se uskutečnilo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Soutěž se skládala ze dvou částí. Písemná část byla založena na poslechu s porozuměním a úlohy byly totožné s poslechem u maturitní zkoušky. V ústní části bylo úkolem studentů vyřešit formou rozhovoru zadanou situaci.

Soutěž byla určena pro studenty 1. - 3. ročníků oborů Hotelnictví a Obchodní akademie.

Výsledky:

  1. místo: Michal Schromm, OA1
  2. místo: Ondřej Šenekl, H3A
  3. místo: Vítek Kvapil, H2A
  4. místo: Dominika Ožanová, H3B

Všem studentům děkujeme za účast a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu!

Plán akcí na únor

Plán školních akcí na únor najdete ZDE.

SUPER KARIÉRA KUCHAŘE Z JESU

Kuchařina je v dnešní době sexy profese, kterou se dají vydělávat slušné peníze. Důkazem toho je popularita všemožných televizních vaření a taky fakt, že vydat kuchařku dnes může prakticky kdokoli. Tohle je ale jen pozlátko, opravdová kuchařina je především tvrdá práce. Své o tom ví jesenický borec, odchovanec Hotelové školy V. Priessnitze, Honza Knedla. Myslím, že při pohledu na jeho fantastickou kariéru si vůbec nedovedeme představit tu dřinu, která ji lemuje. Už start v pražském hotelu Four Seasons byl vydařený. A vydřený! Stovky hodin přesčasů, tlak a stres… Po 19 měsících stěhování do Itálie, michelinské restaurace Palazzo Sasso. Honza dřel, měl ambice, takže po pár měsících další přesun, tentokrát Londýn a michelinská dvouhvězda L'Atelier de Joël Robuchon. Paráda, chce se říci, jenomže v kuchyni této úrovně je to hukot od rána do večera. Necelý rok v Anglii, Honza sbalil nůž a zástěru a na více než tři roky se vrátil do řetězce Four Seasons, konkrétně do ruského Petrohradu. A teď? Už rok si to vaří v daleké Asii, v Hong Kongu. Zase Michelin, 2x, no a co, pro něj rutina. I když, zástupce šéfkuchaře je zatraceně zodpovědná funkce.
Dobrá zpráva na závěr, Honzovi se začíná stýskat po domově. Nejsem si jist, že zaparkuje v Jeseníku, ale kdyby tady přiložil ruku k dílu, mohl by zdejší gastronomii notně pozvednout. Doslova k tomu řekl: „V Jeseníku není ani jedna restaurace, která by výrazněji pracovala s lokálními surovinami a recepty.“. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme Michelinské hvězdy i my, cestovní ruch by to uvítal.

files/hotelovka/files/2017_2018/knedla/26904342_747606012103346_9158167680118329529_n.jpg