Společnou přípravou na česko-polský trh práce

Společnou přípravou na česko-polský trh práce CZ.11.3.119/0.0/0.0./16-022/0001159
Informace o projektu
Zkrácený název projektu: EDUKACE Jeseník/Opole
Název projektu: Společnou přípravou na česko-polský trh práce
Registrační číslo projektu: CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001159
Číslo programu: 11
Název programu: INTERREG V-A Česká republika – Polsko
Číslo výzvy: 11_16_022
Fyziká realizace
1. 1. 2018 až 31. 12. 2022
Plánované výdaje
532 303,40 EUR
Realizační tým
Petr Procházka – vedoucí projektu
Jarmila Koryťáková – koordinátorka projektu
Ivan Prokop – koordinátor teoretické přípravy
Ivo Šimek, Jana Chromková – koordinátor odborné přípravy
Aneta Krzystková, Kamil Hégr – koordinátorka propagace – webové stránky
Hlavní aktivity projektu
1. Jazykové vzdělávání studentů zahrnující výuku jazyků obou partnerských zemí, jehož základem bude týdenní jazykový kurz, na kterém se studenti seznámí s obecnými základy, elementy a pravidly obou jazyků. Výuka bude zaměřena na praktickou oblast a odbornou terminologii z oblasti gastronomie, služeb cestovního ruchu a také na konverzace. Součástí kurzu budou také reálie daného regionu. Výstupem bude vytvoření slovníku s nejpoužívanějšími obraty pro využití při rozhovorech s hosty a také recepty národních kuchyní obou zemí.
2. Odborné kurzy pro studenty – praktická teoretická příprava studentů na praxi, v rámci které budou realizovány kurzy: baristický, sommeliérský, barmanský a kurz zaměřený na českou regionální kuchyni (česká strana). Dále kurzy carvingu, relaxačních technik v lázeňských objektech, animátora volného času a polské regionální kuchyně (polská strana). Obě strany zajistí certifikované kurzy, které povedou specialisté daného oboru. Studenti budou mít možnost ke zdokonalení své kvalifikace skrze nové vědomosti a dovednosti, které by nezískali během klasické výuky ve škole.
3. Odborné praxe v gastronomických zařízeních a zařízeních pro turisty v obou regionech. Dvoutýdenní stáže studentů v oblasti, kde působí partneři projektu. Praxe budou probíhat v reálném čase a místě a za skutečného provozu. Praxe navazují na teoretickou odbornou přípravu a vědomosti získané skrze účast na kurzech. Dojde k praktickému využití nabytých vědomostí studentů. Nové zkušenosti se budou týkat také konkrétních pracovních pozic, práce v týmu, obsluhy zařízení a nových technologií. Jednou z klíčových kompetencí je také výuka jazyka a profesionálního chování v průběhu stáže.
Delegace z partnerské školy ZSZ4 w Opolu navštívila naši školu
Dne 18. 6. 2024 navštívila naši školu delegace z polské partnerské školy v čele s ředitelkou Mgr. Inż. Bożenou Czapskou-Czoch s cílem naplánovat společné aktivity pro naše žáky a pokračovat v úspěšné spolupráci. Tématem byla reevaluace společného projektu, prohlídka učeben, polské pedagožky si vyzkoušely výukový software v jazykové učebně a byl dohodnut program aktivit na další období.
Vedení české školy a zástupci polské školy souhlasili, že spolupráce bude zaměřena nejen na zvyšování kompetence žáků našich škol jak dosud, ale bude kladen také důraz na další vzdělávání našich učitelů, job shadowing apod.
Realizace dalších naplánovaných aktivit by měla začít v září 2024.
Úspěšná spolupráce s partnerskou školou v Opole pokračuje i po povodních
Kvůli povodním, které těžce zasáhly Jesenicko, jsme se zpožděním několika měsíců začali dne 21. 1. 2025 realizovat společné aktivity s naší partnerskou školou ZSZ4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu.
Akce měla 3 části:
1) Baristika pro naše a polské studenty formou zábavného workshopu
2) Ukázkové hodiny angličtiny a marketingu pro české učitele
3) Společný dialog a sdílení nápadů českých a polských studentů
Tradičně populární baristika sklidila u polských studentů velký úspěch. Novinkou byly ukázkové hodiny pro naše učitele vedené polskými kolegy a neméně podnětné byl společný dialog českých a polských studentů.
První rok úspěšné realizace společného projektu
V lednu 2018 byla zahájena realizace projektu Hotelové školy a Obchodní akademie v Jeseníku, střední školy Zespol Škol Zawodovych v Opole a městem Opole se zaměřením na zlepšení postavení osob vstupujících na trh práce, zejména na jejich odbornou přípravu. Projekt č. CZ.11.3.119/0.0/0.0./16-022/0001159 pod názvem „Společnou přípravou na česko–polský trh práce“. Cílem je zvýšení prostupnosti pracovního trhu pro české a polské absolventy oborů hotelnictví, gastronomie a cestovního ruchu na obou stranách hranice.
Během celého roku 2018 dvacet vybraných žáků 2. ročníku z české školy a dvacet polských žáků absolvovalo velmi zajímavé kurzy, vedené přímo odborníky z praxe – týdenní kurz polského a českého jazyka, kurz carvingu, polské a české kuchyně, kurz barmanský, sommeliérský, baristický a jako poslední kurz animátora CR, wellness a kurz relaxačních technik. Své nově nabyté dovednosti si někteří žáci vyzkoušeli již v říjnu při účasti na mezinárodní barmanské a baristické soutěži Lázeňský pohár, který již několik let pořádá naše škola. Účastníci na závěr každého kurzu obdrželi skripta, zajímavé receptury a další materiály od jednotlivých lektorů. A samozřejmě také pro ně to nejcennější, certifikáty s mezinárodní platností. Výměna zkušeností, získání nových odborných dovedností prostřednictvím kurzů bude zakončena v únoru 2019 dvoutýdenní praxí 40 žáků v hotelích a zařízeních cestovního ruchu v obou regionech.
Na tento projekt byla z Evropského fondu pro regionální rozvoj schválena částka 452 457, 89 Eur, která bude využita i na rekonstrukci, modernizaci a vybavení odborných učeben obou partnerských škol. Jelikož se jedná o projekt na 4 roky, v lednu 2019 začneme s výběrem dalších 40 žáků na obou partnerských školách.
Druhý rok úspěšné realizace společného projektu
Během celého roku 2019 dvacet vybraných žáků 2. ročníku z naší školy a dvacet polských žáků absolvovalo velmi zajímavé kurzy, vedené přímo odborníky z praxe – týdenní kurz polského a českého jazyka, kurz carvingu, polské a české kuchyně, kurz barmanský, sommeliérský, baristický a jako poslední kurz animátora cestovního ruchu, wellness a kurz relaxačních technik. Účastníci na závěr každého kurzu obdrželi skripta, zajímavé receptury a další materiály od jednotlivých lektorů. A samozřejmě také pro ně to nejcennější, certifikáty s mezinárodní platností. Výměna zkušeností, získání nových odborných dovedností prostřednictvím kurzů byla zakončena v únoru 2020 dvoutýdenní praxí 40 žáků v hotelích a zařízeních cestovního ruchu v obou regionech.
Díky tomuto projektu škola mohla rekonstruovat odborné učebny pro provoz hotelových služeb (recepce, housekeeping, snídaňový servis), vybavit je novým moderním zařízením a inventářem, který bude sloužit pro výuku technologie přípravy pokrmů, pro další odborné kurzy a také k přípravě žáků na celostátní soutěže barmanů, baristů a sommeliérů.
Koncem února 2020 začneme s výběrem dalších 40 žáků na obou partnerských školách, kteří budou absolvovat do roku 2021 tyto velmi zajímavé aktivity.
Všichni studenti – účastníci byli velmi spokojeni, o čemž chceme přesvědčit i žáky základních škol, pro které chceme některé z kurzů uspořádat.
Nové vybavení a rekonstrukce učeben
V rámci česko-polského projektu byla realizována rekonstrukce odborných učeben pro hotelové služby – recepce, housekeeping, carving – vyřezávání ovoce. Další odborné učebny byly vybaveny novým inventářem – příprava pokrmů, Café bar.
Propagace projektu na veřejnosti
Propagace česko-polského projektu probíhá na zde na webových stránkách školy, dále také na školní facebook stránce, ve školní restauraci Labyrint, na burzách škol a na školních akcích pro veřejnost.
Těšíme se na další spolupráci aneb Poslední etapa realizace česko – polského projektu na „Hotelovce“ v Jeseníku
V listopadu 2022 se konala v polském městě Opole závěrečná konference , která byla poslední aktivitou česko – polského projektu v rámci programu INTERREG. Realizace projektu Hotelové školy a Obchodní akademie v Jeseníku, střední školy Zespol Škol Zawodovych v Opole a městem Opole se zaměřením na zlepšení postavení osob vstupujících na trh práce, zejména na jejich odbornou přípravu byla zahájena v roce 2018. Cílem Projektu č. CZ.11.3.119/0.0/0.0./16-022/0001159 pod názvem „Společnou přípravou na česko – polský trh práce“ bylo zvýšení prostupnosti pracovního trhu pro české a polské absolventy oborů hotelnictví, gastronomie a cestovního ruchu na obou stranách hranice prostřednictvím několika klíčových aktivit. Během let 2018 – 2022 60 žáků z naší školy a 60 polských žáků absolvovalo velmi zajímavé kurzy, vedené přímo odborníky z praxe – týdenní kurz polského a českého jazyka, kurz carvingu, polské a české kuchyně, kurz barmanský, sommeliérský, baristický a kurz animátora CR a relaxačních technik. Účastníci na závěr každého kurzu obdrželi skripta, zajímavé receptury a další materiály od jednotlivých lektorů. A samozřejmě také pro ně to nejcennější, certifikáty s mezinárodní platností. Výměna zkušeností, získání nových odborných dovedností prostřednictvím kurzů byla zakončena každý rok v září dvoutýdenní praxí žáků v hotelích a zařízeních cestovního ruchu v obou regionech.
Díky tomuto projektu škola mohla rekonstruovat odborné učebny pro provoz hotelových služeb (recepce, housekeeping, snídaňový servis), vybavit je novým moderním zařízením a inventářem, který bude sloužit pro výuku technologie přípravy pokrmů, pro další odborné kurzy a také k přípravě žáků na celostátní soutěže. Na tento projekt byla z Evropského fondu pro regionální rozvoj schválena částka 452 457, 89 Eur, díky které mohly být rekonstruovány učebny obou partnerských škol, zaplaceny kurzy, doprava, ubytování a stravování žáků, mzdové náklady a propagace projektu.
Účastníci projektu, podle jejich slov, byli velmi spokojeni, získali nové vědomosti i praktické dovednosti, zažili veselé příhody a poznali nové kamarády. Někteří z nich se rozhodli využít pracovní příležitost na druhé straně hranice u našich sousedů. Velký dík také patří celému realizačnímu týmu, který se podílel na výběru žáků, organizaci kurzů a praxe a také na propagaci celého projektu. Přáním obou škol je ve spolupráci pokračovat a již teď se na ni těšíme.
Mgr. Jarmila Koryťáková – koordinátor projektu